Ule z recyklingu, a czemu nie!

Ule to najczęściej drewniane konstrukcje wykorzystywane przez pszczelarzy do hodowli i chowu pszczół.

Ule powinny być tak skonstruowane, aby zapewnić właściwe warunki życia pszczołom, gdyż służą one im do życia, rozwoju rodziny pszczelej oraz do zbierania zapasów pożywienia.

Co więcej, ul powinien umożliwić łatwy dostęp pszczelarzowi do rodziny tak, aby pszczoły były jak najmniej niepokojone w czasie pracy pszczelarza.

Do budowy uli najczęściej wykorzystuje się drewno (np. z lipy, topoli, czy jodły), jak również słomę, czy też wióry z drewna liściastego, a w ostatnich latach popularne stają się ule styropianowe oraz poliuretanowe, które charakteryzują się niską wagą oraz niską ceną.

Innowacyjnym rozwiązaniem są ule budowane z surowców pochodzących z recyklingu, co pozwala na powtórne wykorzystanie odpadów do wytworzenia nowego produktu, w tym przypadku domu dla pszczół. Takie ule, do budowy których wykorzystuje się materiały z recyklingu, muszą być przede wszystkim bezpieczne dla pszczół i gwarantować ich dobrostan.

Najczęściej do ich budowy wykorzystuje się elektrośmieci, a ich konstrukcja przypomina bardzo mocno te ule, które budowane są tradycyjnie z drewna. Tego typu ule są często umieszczane w miastach i stanowią ciekawą atrakcję miejską, zwłaszcza, że towarzyszą im donice z miododajnymi roślinami.

 

doktor Łukasz Chajec z Uniwersytetu Śląskiego.

Zobacz podobne

Ruch jak w ulu, czyli słów kilka o pszczelej rodzinie

Czytaj

Gąsienice, które lubią plastik? To nie żart!

Czytaj

Wiecie, że dzięki drukarkom 3D lekarze będą ratować życie?

Czytaj

Kolorowe makarony w kształcie postaci z ulubionych bajek?

Czytaj