Sport

Zaangażowanie w sponsoring sportu zawodowego i amatorskiego, mecenat nad ważnymi wydarzeniami kulturalnymi czy wsparcie istotnych inicjatyw społecznych są od lat elementem naszej tożsamości. Działania te pozwalają nam nie tylko na budowanie wizerunku marki JSW, ale są także wyrazem odpowiedzialności wobec naszego otoczenia.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy JSW na lata 2020-2030

JSW SA dba o rozwój społeczności lokalnych poprzez m.in. wspieranie edukacji, sportu zawodowego i amatorskiego, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz prowadzenie działań na rzecz wyrównywania szans.

Od lat stawiamy na dyscypliny, które najlepiej oddają charakter firmy oraz wzbudzają pozytywne emocje wśród kibiców, stąd decyzja o sponsorowaniu takich dziedzin sportu jak: siatkówka, hokej, piłka nożna czy ręczna.

JSW od lat z dumą wspiera polski sport

Siatkówka

Hokej

Piłka Nożna

Piłka Ręczna Kobiet

Niektóre firmy wiążą się z regionalnymi zespołami na długi czas. Przynosi to korzyści obu stronom. Działając w Polsce, czujemy się zobowiązani do wsparcia polskiego sportu. Zdecydowaliśmy się na siatkówkę, hokej, piłkę nożną i ręczną, bo chcieliśmy budować zespoły, które przynoszą dumę mieszkańcom naszego regionu i Polsce. Wierzymy, że wspierając lokalne zespoły, tworzymy dobre podstawy dla drużyn narodowych.

WSPIERAMY PRAWDZIWYCH MISTRZÓW

SIATKÓWKA - KS Jastrzębski Węgiel

JSW od lat wspiera KS Jastrzębski Węgiel i jest sponsorem tytularnym tego klubu, przyczyniając się do promocji sportu, naszego miasta, Polski oraz naszej firmy. Siatkówka to również wielka pasja wielu pracowników.  JSW wspiera również Akademię Talentów Jastrzębskiego Węgla. Program pozwala najmłodszym adeptom siatkówki spełniać marzenia, promując jednocześnie funkcje wychowania przez sport i obiektywnie egzekwując zasady rywalizacji sportowej oraz fair play.

Superpuchar Polski

Puchar Polski

Mistrzostwo Polski

Liga Mistrzów

KS Jastrzębski Węgiel zdobywa prestiżowe trofea nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. 

Siatkówka jest dla całej mojej rodziny bardzo ważna. U nas przechodzi to z pokolenia na pokolenie. Pochodzę z siatkarskiej rodziny – mój ojciec Marek jest byłym reprezentantem Polski, a starszy o dwa lata brat Jan również występuje w PlusLidze.  Nie da się ukryć, że sport opiera się na pieniądzach. Jest rzeczą normalną, że uprawiając zawodowo sport otrzymujemy za to wynagrodzenie. Im większy sponsor, im większy wkład finansowy, tym bardziej klub jest w stanie grać o najwyższe cele.   W Jastrzębskim Węglu jest pełen profesjonalizm, wszystko mamy na czas, a to w głównym stopniu zasługa naszego Partnera Strategicznego, czyli JSW.

Tomasz Fornal

AKADEMIA TALENTÓW JASTRZĘBSKIEGO WĘGLA

Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla powstała w oparciu o wspólną wizję Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. i klubu siatkarskiego Jastrzębski Węgiel, zakładającą nowatorską działalność na rzecz rozwoju sportu w regionie. Prospołeczne działania JSW S.A. przyczyniają się do promowania jastrzębskiego klubu jako ośrodka sportowego bazującego na wieloletniej tradycji siatkarskiej, inwestującego w sportową przyszłość regionu, a z drugiej strony wpisują się w realizację przez JSW S.A. społecznej odpowiedzialności biznesu.

Akademia Talentów to gigantyczny i unikatowy projekt edukacyjno- sportowy, którym chwalimy się na całym świecie!

To że wybrałem akurat siatkówkę, jest głęboko zakorzenione w moim DNA i niezależne ode mnie. Tato chodził codziennie na treningi, ja go podpatrywałem, za nim podążałem i tak się to skończyło. Nie żałuję. Bez sponsorów nie ma zawodowego sportu. Bez Jastrzębskiej Spółki Węglowej „duża” siatkówka czy ogólnie sport w tym mieście, nie miałyby miejsca. Dzięki sponsorom żyjemy, realizujemy jako sportowcy swoje marzenia, zaś kibice mogą przychodzić i oglądać swoją drużynę w Jastrzębiu-Zdroju, grającą na najwyższym poziomie w siatkówkę.  To jest coś, na co wszyscy w Jastrzębiu możemy sobie pozwolić dzięki wsparciu JSW.

Jakub Popiwczak

HOKEJ – JKH GKS JASTRZĘBIE

JKH GKS Jastrzębie to klub jednoznacznie pozytywnie kojarzony nie tylko w środowisku hokejowym, czego dowodem jest fakt powierzenia trenerowi tego klubu misji prowadzenia reprezentacji Polski.

Mistrzostwo Polski

Wicemistrzostwo Polski

Superpuchary Polski

Puchary Polski

Liga Mistrzów

Puchar Wyszehradzki

Hokej dał mi miliony świetnych wspomnień, niezapomnianych przeżyć, możliwość zwiedzania innych krajów. Nauczył mnie pokory, odpowiedzialności i systematyczności.

Łukasz Nalewajka zawodnik JKH GKS Jastrzębie

Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie to nie tylko drużyna seniorów. Jako Sponsor jesteśmy szczególnie dumni z działalności Klubu na rzecz dzieci i młodzieży. Klub od lat słynie z pracy z młodzieżą, a nazwiska utalentowanych wychowanków można mnożyć. Fani innych klubów częstokroć stawiają JKH GKS za wzór pracy u podstaw. W ramach  klubu działają drużyny Juniorów, Młodzików, Żaków Starszych i Młodszych oraz Mikrusów. 

Wspieramy też kluby ważne dla społeczności lokalnych….

MTS Żory to jedyny żeński zespół w tej części Śląska, grający na tak wysokim poziomie ligowym. Stanowi to dla nas prawdziwy powód do dumy. To także pierwsza Kobieca drużyna, którą wspieramy! MTS konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu jakim jest awans do najwyższej klasy rozgrywkowej Orlen Super Ligi Kobiet.  W ostatnich trzech sezonach klub znalazł się bardzo blisko tego celu, zajmując na finiszu Ligi 2. miejsce.

Obecnie MTS Żory świetnie sobie radzi w nowo utworzonej Lidze Centralnej Kobiet. Liga ta jest w pełni zawodowym zapleczem Superligi, gromadzącą 12 najlepszych zespołów z całej Polski. MTS Żory aktualnie zajmuje drugie miejsce, tracąc 4 punkty do lidera tabeli. MTS Żory od lat skupia się na rozwijaniu największych talentów polskiej piłki ręcznej. Dowodem na to jest obecność trzech zawodniczek z grona 16 najbardziej utalentowanych w całej Europie, zakwalifikowanych przez IHF do programu Respect Your Talent. 

Jesteśmy dumni z dziewczyn, które pną się po szczeblach ligowej tabeli i przynoszą kibicom tyle radości!

GKS JASTRZĘBIE S.A. jest kontynuatorem sekcji piłkarskiej wielosekcyjnego GKS-u Jastrzębie, którego początki sięgają 1961 roku. W latach 70. i 80. zespół piłkarski odnosił znaczące sukcesy, a największe z nich, to awans do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1975/76, jako trzecioligowiec, a także awans do ekstraklasy. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym GKS Jastrzębie spędził jeden sezon – 1988/89.

W czasach współczesnych GKS Jastrzębie również może pochwalić się znaczącymi sukcesami. W sezonie 2016/17 drużyna, pod wodzą trenera Jarosława Skrobacza, zrobiła furorę w rozgrywkach Pucharu Polski. Jako III-ligowiec, czyli zespół występujący na czwartym poziomie rozgrywkowym, dotarła do ćwierćfinału, czyli najlepszej ósemki rozgrywek. Niespełna rok później zespół ucieszył kibiców awansem do II ligi, a za kolejnych 12 miesięcy uzyskał promocję na zaplecze ekstraklasy! W sezonie 2018/19 drużyna zakończyła rozgrywki I ligi na znakomitym, piątym miejscu. Obecnie, w sezonie 2023/24, GKS Jastrzębie występuje w II lidze.

GKS Pniówek 74 to klub piłkarski z bogatą tradycją, a umowa sponsoringowa z lokalnym klubem jest istotnym elementem budowania zaufania wśród społeczności lokalnych, na terenach, gdzie funkcjonują zakłady JSW. To także klub, który silnie wpisuje się w funkcjonowanie KWK Pniówek. Za początek działania klubu uznaje się bowiem rok 1974. Ten sam, w którym powstała Kopalnia w Pawłowicach.   

Dumą klubu jest również szkółka, w której szkoli się ponad 120 dzieci oraz stworzenie klasy mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach.