Mięso z próbówki? Naukowcy pracują nad tym od lat…

Najdroższa i uznawana za najlepszą na świecie wołowina Kobe pochodzi od krów rasy Wagyu...

...hodowanych głównie w Japonii i Australii. Za kilogram tego wykwintnego mięsa trzeba zapłacić od 500 do nawet 1500 złotych.

dr Łukasz Chajec członek zespołu Histologii i Embriologii Zwierząt Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Tymczasem naukowcy prowadzą badania nad możliwościami wyhodowania mięsa w warunkach in vitro.

Pierwsza na świecie wołowina z laboratorium została wyhodowana z pobranych od dorosłych krów komórek macierzystych mięśni.

Przy zastosowaniu technik bioinżynieryjnych naukowcy skłonili komórki, aby przekształciły się w pożądane przez nich struktury – identyczne z tymi, jakie można znaleźć u żywych krów. W ten sposób uzyskali kilka rodzajów tkanek: tkankę mięśniową, tłuszczową oraz naczynia krwionośne.

Tak powstałe komórki posłużyły do stworzenia biotuszu, a ten z kolei zostały użyty w innowacyjnej drukarce 3D, która pozwala na drukowanie warstw z różnych materiałów. W czasie drukowania włókna mięśni, tłuszczu i naczyń krwionośnych powstawały naprzemiennie i zostały ułożone zgodnie ze strukturą, jaką można zobaczyć w mięsie prawdziwych krów. W ten sposób wydrukowano podłużny kawałek mięsa, a po pokrojeniu na plastry otrzymano z niego kilka identycznych steków.

Te wydrukowane 3D zawierają tłuszcz, mięśnie i naczynia krwionośne, dzięki czemu mogą doskonale zastępować mięso od prawdziwych zwierząt.

Naukowcy mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do wsparcia zrównoważonej ekologicznie produkcji mięsa.

Osiągnięcie japońskich naukowców jest o tyle istotne, że większość mięsa hodowanego obecnie w laboratoriach składa się tylko z jednego rodzaju tkanki i nie przypomina np. prawdziwych steków. Te wydrukowane 3D zawierają tłuszcz, mięśnie i naczynia krwionośne, dzięki czemu mogą doskonale zastępować mięso od prawdziwych zwierząt i przekonać większą liczbę konsumentów do przejścia na „mięso z probówki”.

Zobacz podobne

Lubicie słoneczne dni? ☀️

Czytaj

Turbiny wiatrowe posadowione na morzach biją rekordy w wytwarzaniu energii

Czytaj

Sztuczna inteligencja z dnia na dzień wyręcza człowieka w wielu dziedzinach życia.

Czytaj

O rosnącej roli fotowoltaiki w naszym życiu wiecie doskonale…

Czytaj