O rosnącej roli fotowoltaiki w naszym życiu wiecie doskonale…

Intensywny rozwój fotowoltaiki jest napędzany przez wzrost zapotrzebowania na instalacje odnawialnych źródeł energii.

Konstruktorzy prześcigają się w wyznaczaniu nowych trendów w projektach konstrukcji instalacji OZE a także ich zastosowań.

Jedną z najciekawszych innowacji planowanych w przyszłości jest projekt utworzenia w kosmosie orbitalnej elektrowni słonecznej. W przestrzeni kosmicznej panele fotowoltaiczne są bardziej wydajniejsze w pozyskiwaniu energii, lecz do tej pory były one wykorzystywane jedynie do zasilania satelitów.

Być może byłoby to przełomowe rozwiązanie dla ludzkości. Nowe możliwości fotowoltaiki mogą być również bardziej abstrakcyjne, tak jak ogniwa fotowoltaiczne działające w nocy.

Pomysł jest na razie w fazie teoretycznej i koncepcyjnej, która zakłada wykorzystanie podczerwieni do pozyskiwania energii. W konstrukcji „nowych paneli” krzem miałby zastąpić stopy rtęci, a ich wydajność wynosiłaby minimum ¼ obecnie stosowanych technologii. Innowacyjne pomysły w dziedzinie fotowoltaiki często wydają się być niedorzeczne i wykraczają poza granicę naszej wyobraźni. Należy jednak mieć na uwadze, że każdy pomysł nawet najbardziej „kosmiczny” i absurdalny może być kolejnym krokiem w rozwoju odnawialnych źródeł energii.