Smog to szczególny typ zanieczyszczenia powietrza. Jest on bowiem mieszaniną cieczy (głównie para wodna), gazów (m.in. tlenki siarki, węgla) oraz ciała stałego (m.in. pyłki roślin i pyły powstające po spalaniu paliw). Po raz pierwszy w historii, termin ten został użyty w 1952 roku w Londynie. Przez pięć grudniowych dni, stolica Wielkiej Brytanii, była pozbawiona ruchów powietrza nad miastem. Gazy i pyły z kominów mieszkańców tego miasta koncentrowały się, a typowa „pogoda angielska” spowodowała, poprzez dużą wilgotność produkcję aerozolu, który był zabójczy.
Badania naukowe na smogiem doprowadziły do odkrycia jego drugiej odmiany- smogu fotochemicznego, zwanego także Los Angeles.
Jest to „mgła” powstająca w ciepłe dniu, z minimalnym udziałem pary wodnej przy dużej koncentracji gazów powstających głownie z silników samochodów. W Polsce dominuje smog typu londyńskiego, zwłaszcza w miejscach o dużej koncentracji budynków ogrzewanych paliwem stałym (np. złej jakości węglem, w piecach nieprzystosowanych do adekwatnego typu opału).
W Polsce dominuje smog typu londyńskiego.
Mało kto wie, że jesteśmy w stanie skutecznie walczyć ze smogiem, co w perspektywie czasu może doprowadzić do jego całkowitego wyeliminowania.
Są to trzy proste kroki: