Najważniejszą częścią tej definicji jest jednak fakt, że minerały powstają bez udziału człowieka, siłami przyrody. Są wszędzie. Obecnie znanych jest ponad 5000 tysięcy gatunków minerałów, których przybywa każdego roku o ok. 10-20 typów. Minerały są wszędzie: w powietrzu, glebie, skałach, kosmosie i organizmach żywych. Zwierzęta i rośliny także wykorzystują minerały, aby wspomaganych ich funkcje życiowe czy ochronne.
Takie minerał nazywamy biominerałem.
Jeżeli jesteśmy w stanie syntezować analogi minerałów opisanych w przyrodzie, to otrzymana w ten substancja nazywana jest „tech” minerałem, lub po prostu związkiem chemicznym. Wiele substancji, które dzisiaj stosujemy w zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, swój pierwowzór znalazła w naturze. Najlepszym tego przykładem jest minerał perowskit (CaTiO3), który w połączeniu z polimerami organicznymi służy do produkcji ogniw fotowoltaicznych.
Związki krystaliczne, to różnego typu przewodniki, półprzewodniki i izolatory o szerokim zastosowaniu. Znajdziemy je w smartfonach, tabletach, komputera i innych urządzeniach, tak zwanej zaawansowanej technologii, która jest obecnie podstawą naszego rozwoju cywilizacyjnego.