Kwarc, czyli prosty związek chemiczny na bazie krzemu…

Kwarc - jeden z najczęściej wykorzystywanych minerałów w życiu człowieka.

Substancje te, niczym „szare eminencje” na zamkach możnowładców, sterują losami naszej cywilizacji. Są to minerały, a uzależnienie w tym przypadku ma jedynie aspekt pozytywny. Potrafią leczyć, zdobią nas, są wykorzystywane w produkcji przedmiotów codziennego użytku. Najważniejszym minerałem w tym aspekcie jest kwarc (SiO2).

Pod względem chemicznym, jest to bardzo prosta substancja, która jest źródłem krzemu na potrzeby produkcji płytek krzemowych w naszych komputerach.

Ponadto, kwarc ze względu na właściwości piezoelektryczne, doprowadził do rewolucji związanej z mierzeniem czasu.

Nie możemy zapomnieć o możliwości przetopienia kwarcu do szkła. Ta amorficzna substancja, oprócz możliwości tworzenia szkła lanego (tafli), użytecznego (np. talerze, kubki), może tworzyć stopy uniemożliwiające mobilizację pierwiastków, które zostaną z nim utworzone. Ta cech, jest obecnie szeroko wykorzystywana w tworzeniu magazynów czy silosów służących składowaniu odpadów powstających w energetyce nuklearnej.

Zastosowanie tego typu rozwiązania, przy utylizacji odpadów radioaktywnych jest niezwykle skuteczne. Odpowiednia izolacja połączona z monitoringiem może sprawić, że takie składowiska staną się bezpieczne już po 300-400 latach.

  • jednym z najczęściej wykorzystywanych w życiu człowieka minerałów jest kwarc (SiO2)
  • kwarc jest źródłem krzemu, który wykorzystywany jest m.in. na potrzeby produkcji płytek krzemowych w komputerach
  • kwarc ze względu na właściwości piezoelektryczne doprowadził do rewolucji związanej z odmierzaniem czasu (np. zegary kwarcowe)
  • kwarc można przetopić do szkła, czyli amorficznej substancji, którą wykorzystuje się nie tylko do produkcji szklanek i kieliszków, ale również do tworzenia stopów uniemożliwiających mobilizację pierwiastków, które zostaną z nim połączone,
  • mieszanie odpadów nuklearnych ze szkłem spowalnia emisję z nich pierwiastków radiogenicznych, co jest wykorzystywane w tworzeniu magazynów czy silosów służących składowaniu odpadów powstających w energetyce nuklearnej

Mając na uwadze jak szybko dochodzi do przełomowych odkryć, czas „życia” kolejnych materiałów radiogenicznych uwięzionych w nowych stopach, utworzonych na podłożu szkła, w przyszłości może ulec znacznemu skróceniu.