Pracowici supermocarze

Czy wiedzieliście, że pszczoły w trakcie lotu poruszają skrzydłami ponad 11 tysięcy razy na minutę?

Pszczoły to niesamowite owady, które fascynują naukowców od bardzo dawna.

Wzbudzają podziw nie tylko z powodu faktów, że żyją w ogromnych rojach, liczących dziesiątki, a nawet setki tysięcy osobników i że człowiek zjada wytwarzaną przez nie żywność, ale przede wszystkim dlatego, że są to zwierzęta bardzo pracowite, wykonujące codziennie morderczą, mozolną pracę, tylko po to, aby zapewnić rojowi godne warunki do życia i rozwoju. A czym sobie pszczoły zasłużyły na taki podziw?

Oto kilka faktów:

  • W trakcie lotu, którego zasięg może dochodzić nawet do 10 km, każda pszczoła wykonuje od 350 do 430 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.
  • Każda pszczoła wylatuje z ula od 7 do 15 razy dziennie, pozwalając sobie zaledwie na 5 minut przerwy pomiędzy każdym lotem, który trwa od 25 do 45 minut.
  • W trakcie lotu pszczoła osiąga prędkość 25 kilometrów na godzinę.
  • W celu zebrania odpowiedniej ilości nektaru podczas jednego kursu, pszczoła musi odwiedzić od 50 do 100 kwiatów, zaś aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić około 6 milionów kwiatów.

 

I już wiadomo, dlaczego nie bez powodu używamy określenia „pracowity jak pszczoła” w stosunku do osób, które wykonują sumiennie swoją pracę, nawet wtedy, kiedy jest ona ciężka i pełna znoju i trudów.

„Pracowity jak pszczoła”.

Zobacz podobne

Wiecie, że dzięki drukarkom 3D lekarze będą ratować życie?

Czytaj

Kolorowe makarony w kształcie postaci z ulubionych bajek?

Czytaj

Pamiętacie z historii, że kiedyś wszystkie księgi pisano i przepisywano ręcznie?

Czytaj

Mięso z próbówki? Naukowcy pracują nad tym od lat…

Czytaj

Lubicie słoneczne dni? ☀️

Czytaj