Biomimetyka.

Natura od zawsze inspiruje człowieka, a bogactwo świata roślin i zwierząt dostarcza wręcz nieskończonych wzorców do naśladowania.

Biomimetyka, dziedziną nauki, której celem jest wykorzystanie rozwiązań powstałych i funkcjonujących w naturze dla potrzeb ludzi.

Przykładów znajdziemy bez liku. Są to m.in. tworzenie syntetycznych związków będących odpowiednikami naturalnych substancji, czy znane nam wszystkim rzepy, wzorowane na haczykach łopianu. Wraz z rozwojem nowych technologii, również biomimetyka weszła na wyższy poziom. Naukowcy zainspirowani budową ciał owadów i sposobem ich poruszania się projektują nowoczesne, trudne do zauważenia, ciche drony.

Takie drony idealnie sprawdzą się do obserwacji bliskiego zasięgu, poszukiwań i ratownictwa, a także różnego rodzaju misji pomiarowych. Innym przykładem robotycznego owada jest mikroskopijny, ważący 50 gram dron inspirowany budową ciała muszki owocowej.

Nowością są np. drony odwzorowujące umiejętności ważki stosowane przez nią w czasie lotu, posiadające skrzydła zamiast śmigieł, dzięki czemu są one lepiej dostosowane do podmuchów wiatru. Takie drony idealnie sprawdzą się do obserwacji bliskiego zasięgu, poszukiwań i ratownictwa, a także różnego rodzaju misji pomiarowych. Innym przykładem robotycznego owada jest mikroskopijny, ważący 50 gram dron inspirowany budową ciała muszki owocowej.

Dron ten posiada cztery skrzydła z przezroczystej, ultralekkiej folii, napędzane energooszczędnym silnikiem, umożliwiające lot trwający od 6 do 9 minut.

Inspiracji naukowcom dostarcza również podwodny świat. Przykładem jest podwodny dron wykorzystujący unikalną technikę napędu trzepoczącego zainspirowanego ruchem mant, sprawiając, że idealnie nadaje się on do zwiadu i tajnych podwodnych misji obserwacyjnych. Dodatkowo projektanci zadbali o to, by był odporny na znajdujące się w wodzie roślinny i muł.

Jest w stanie pływać z prędkością do 0,85 metra na sekundę!

W ramach inspiracji podwodnym światem powstał również dron naśladujący innego mieszkańca morskich głębi – tuńczyka. Dron ten, dzięki odwzorowaniu ruchu napędzanego przez duży, półksiężycowy ogon tuńczyka, umożliwiający mu na szybki wzrost prędkości i pływanie na długich dystansach, jest w stanie pływać z prędkością do 0,85 metra na sekundę. Zdecydowanie jest to rekordowa prędkość w świecie robotycznych ryb.

Zobacz podobne

Przystosowania, ułatwiające dwunożność. Część VI.

Czytaj

Dwunożność – najdziwniejszy sposób poruszania się. Cz. V

Czytaj