Przystosowania, ułatwiające dwunożność. Część VI.

Można je łatwo znaleźć w naszych ciałach. Klatka piersiowa człowieka ma kształt beczki, dzięki czemu tułów może się zginać, a ramiona swobodnie kołysać, co pomaga zachować równowagę podczas chodzenia na dwóch nogach.

Goryle mają klatkę piersiową w kształcie stożka, która mieści duże jelita poniżej i ułatwia szeroki zakres ruchu w barkach. W ten sposób mogą sięgać ponad głowę podczas wspinaczki. Miednica ludzka jest krótsza i szersza niż u innych naczelnych, z podstawą kręgosłupa blisko dużego stawu biodrowego. Taki kształt podpiera górną część ciała i utrzymuje równowagę podczas spionizowanego chodzenia. Stopy większości naczelnych są przystosowane do chwytania i ruchu czworonożnego, z przeciwstawnymi, odwiedzionymi i chwytnymi paluchami. Mają także niewysklepione płaskie podeszwy.

Część z nich np. wielkie małpy człekokształtne, które nazywamy także bezogoniastymi, to w zasadzie zwierzęta „czwororęczne”.

Część z nich np. wielkie małpy człekokształtne, które nazywamy także bezogoniastymi, to w zasadzie zwierzęta „czwororęczne”, ponieważ ich stopy i dłonie są niemal identyczne. Dla orangutana nie ma znaczenia czy zwisa na dwóch nogach, na dwóch rękach czy na jednej nodze i jednej ręce. Podczas zmian klimatycznych w Afryce i w Azji, okresowo zanikały gęste lasy.

Przodkowie małp człekokształtnych utracili ogony przy zejściu z drzew na powierzchnię gruntu, poza tym zwierzęta te stały się zbyt wielkie i ciężkie.

W zasadzie u małp nadrzewnych często ogon stanowi coś w rodzaju piątej nogi. Ich ogony są chwytne i mają specjalną płaską, gołą powierzchnię – coś jak wydłużona stopa. To pozwala im czepiać się ogonem konarów i pni, w bardzo pewnym uścisku. Kiedy wielkie małpy człekokształtne ponownie zaczęły opanowywać drzewa, szukając tam pożywienia i schronienia – pewność chwytu podczas wspinaczki musiały przejąć wszystkie cztery kończyny – stąd ich podobieństwo.

U ludzi i dwunożnych przodków, paluchy stóp są przywiedzione i wyrównane z innymi palcami.

Podczas chodzenia dobrze rozwinięte łuki, wysklepione podeszwy i szerokie pięty pozwalają stopom odepchnąć się od podłoża przenosząc ciężar na palce i pochłaniać siły generowane przy stawianiu stopy na podłożu. Rdzeń kręgowy przechodzi przez tzw. otwór duży w czaszce (foramen magnum). U czworonogów jest on umieszczony z tyłu czaszki. Natomiast u form dwunożnych czaszka jest osadzona na pionowym kręgosłupie, więc otwór ten jest schowany pod podstawą czaszki. Aby dostosować się do wyprostowanej postawy, ludzki kręgosłup jest bardziej wygięty w szyi i w dolnej części pleców niż u goryla, przybierając kształt litery „S”. W ten sposób środek ciężkości ciała zbliża się do jego linii środkowej, co umożliwia zginanie kręgosłupa podczas chodzenia. Ludzka kość udowa przenosi ciężar ciała z miednicy na stopy – poprzez kolana. Wy wyniku tego gatunki dwunożne muszą mieć mocne stawy kolanowe, duże powierzchnie stawów biodrowych, a trzon kości udowej ustawiony pod kątem w kierunku linii środkowej ciała i środka ciężkości. Pozostałe naczelne nie wykazują tych przystosowań.

Wszystkie adaptacje są ewolucyjnie powiązane ze zmianami środowiska naturalnego. Zmieniający się szybko klimat wpływał na ewolucję człowieka.

Wszystkie adaptacje są ewolucyjnie powiązane ze zmianami środowiska naturalnego. Zmieniający się szybko klimat wpływał na ewolucję człowieka. Paleoantropolodzy wyjaśniają rolę zmian klimatycznych w ewolucji człowieka. W Afryce Subsaharyjskiej dowody geologiczne z ostatnich 10 milionów lat sugerują tendencję do obniżania się temperatur i jej wysychania. Czynniki te wywołały zmiany klimatyczne z porą suchą i deszczową oraz przejście obszarów leśnych w kierunku trawiastych sawann. Resztki drzew skupiły się w odizolowanych kępach lub wzdłuż koryt okresowych rzek, tworząc lasy galeriowe. Ekstremalne zmiany klimatu, spowodowały wahania poziomu wód jezior afrykańskich. © Andrzej Boczarowski.