Takimi zmianami była m.in. szybka ewolucja roślin, która doprowadziła bezpośrednio do powstania pokładów węgla w wielu miejscach na Ziemi (karbon, ok 360-300 mln lat temu). Inny przykład to trias (350-200 mln lat temu), czas ponownego zasiedlana ekosystemów przez organizmy, po jednym z największych wielkich wymierań na naszym globie.
Wszystkie te zmiany są możliwe do odczytania ze skał.
Działalność człowieka, od początku jego istnienia, powoduje zmiany w środowisku naturalnym. Rewolucja przemysłowa zintensyfikowała ten proces. Obecnie, w osadach, które współcześnie się tworzą możemy znaleźć np. mikroplastik. Ostatnie badania udowodniły, że jest on rozprzestrzeniony w całej atmosferze, możemy znaleźć go na szczytach najwyższych gór i w najgłębszych rowach oceanicznych. Dotarł wszędzie. Plastik i inne śmieci (przedmioty metalowe, szklane) o wielkości powyżej kilku centymetrów są uważane z skamieniałości „techniczne”.
Prace nad rozczepieniem atomu, poprzez liczne próby jądrowe, jak również użycie broni atomowej podczas drugiej wojny światowej doprowadziły, do dystrybucji pewnych pierwiastków w ich nienaturalnie podwyższonych koncentracjach.
W skałach tworzących się od lat czterdziestych ubiegłego stulecia, w wielu miejscach, mamy pozytywną anomalię pierwiastków powstających po rozpadzie promieniotwórczym (np. 137Cs, 90Sr, 239Pu, 240Pu, 241Am, 131I). Te, wraz z innymi przesłankami (np. zmiany w bioróżnorodności gatunków) doprowadziły do wydzielenia nowej epoki geologicznej zwanej antropocenem (Gr. anthropos– człowiek + Gr. kainos– współcześnie).
Jesteśmy świadkami powstawania nowej epoki o zasięgu globalnym, w której możemy mieć wpływ na jej zakończenie. Jakie ono będzie, zależy tylko od nas i naszej myśli środowiskowej.