Adoptowaliśmy tygrysa amurskiego i jesteśmy „oficjalnym” Przyjacielem Zwierząt 🐯

Z ogonem ma ponad 2,5 metra i waży prawie 180 kilogramów!

To największy kociak na świecie. 16 letnia tygrysica Saga - mieszkanka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - już oficjalnie została zaadoptowana przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

Jesienią świętowaliśmy 65 urodziny Śląskiego ZOOW czasie jubileuszu otrzymaliśmy propozycję dalszej współpracy i po kilku miesiącach jesteśmy Srebrnym Przyjacielem Zwierząt.

Saga, to samica tygrysa amurskiego inaczej zwanego syberyjskim.

Należy do największych, azjatyckich dzikich kotów, które naturalnie żyją na granicy rosyjsko-chińskiej, w dolnym biegu Amuru, we Wschodniej Syberii oraz północnych Chinach i Korei. Jest groźnym drapieżnikiem, ma świetny wzrok i słuch. Rewelacyjnie pływa i wdrapuje się na drzewa. Niestety przez wiele lat tygrysy te padały łupem kłusowników, dlatego dziś należą do gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem. W tej chwili na świecie żyje ich mniej niż 600 osobników – głównie w ogrodach zoologicznych. 

 

W ramach współpracy – Kopalni Wiedzy JSW ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym – będziemy mogli dzieci i młodzież zapraszać na zajęcia i warsztaty do Chorzowa. To kolejna forma działań, którymi promujemy naukę wśród młodych ludzi. Ogród każdego roku odwiedza pół miliona osób.

 

📸 A. Drenda
📸 W. Sznajder
📸 J. Szoenawa