RAZEM dla dzieci!

 

 

W grudniu 2023 r. zakończył się miesięczny cykl eventów edukacyjno-sportowych realizowanych we współpracy Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 

330 uczniów z 11 placówek z Górnego Śląska (domy dziecka, szkoły podstawowe) wzięło udział w projekcie „Szybciej Wyżej Silniej Razem”. To było 6 dni wspaniałej zabawy i inspirowania do samodoskonalenia przez najlepszy, olimpijski przykład – podkreślają organizatorzy. Programy eventów zostały opracowane tak, aby młodzi uczestnicy mieli okazję do wszechstronnego rozwoju w myśl tytułowego hasła. 

 

Miały służyć temu:

👉 zajęcia edukacyjne w tym o historii igrzysk olimpijskich, ich bohaterach i najważniejszych ideałach; oprowadzanie po ekspozycjach stałych Muzeum Sportu i Turystyki

👉 warsztaty plastyczne w tym projektowanie personalizowanych przypinek z graficzką Agnieszką Pietrzykowską

👉 spotkania i treningi z olimpijczykami w tym:

  • na ergometrach wioślarskich z Agnieszką Kobus -Zawojską (dwukrotną medalistką olimpijską w wioślarstwie),
  • bokserski z Karoliną Koszewską (olimpijką, złotą medalistką Igrzysk Europejskich Mińsk 2019),
  • siatkarski z Krzysztofem „Igłą” Ignaczakiem (mistrz świata, trzykrotny olimpijczyk),
  • Dariuszem Goździakiem (mistrz olimpijski w pięcioboju),
  • Katarzyną Niedźwiedzką (dwukrotną medalistką olimpijską w łyżwiarstwie szybkim) oraz Katarzyną Deberny (olimpijką, pięciokrotną mistrzynią świata w żeglarstwie)

👉 zajęcia sportowe i animacje: gry i zabawy z piłkami EDUball, które wzmacniają kompetencje ruchowe, oraz liczenia i czytania; trening biathlonowy na przenośnej strzelnicy; freestyle słowno-muzyczny w wykonaniu Miksera.

Każda grupa, z którą się spotykaliśmy rządziła się inną dynamiką, co nadawało spotkaniom elementu przygody. Co cieszy wycofane, nieśmiałe z początku dzieci, ożywiały się coraz bardziej z każdą minutą treningu. Sens tego typu projektów polega na przedstawianiu olimpijskiego stylu życia jako atrakcyjnego dla każdego, nie tylko w wymiarze sportowym. Zdobywanie olimpijskich mocy (szybciej, wyżej, silniej, razem) to szansa na bycie coraz lepszym, każdego dnia. Kto wie, może jakiś uczestnik projektu naprawdę zostanie w przyszłości olimpijczykiem?