Ekologiczne miasto przyszłości

Ponad połowa ludzi na świecie żyje w miastach.

W samej Europie, czyli na kontynencie, na którym żyjesz, 3 na 4 osoby mieszkają na terenach miejskich1. Jednak w nie tak dalekiej przyszłości aż 80% ludzkości będzie je zamieszkiwać.

Niestety miasta, a właściwie ich mieszkańcy i cała infrastruktura, odpowiadają za 70% globalnych emisji gazów cieplarnianych.

W 2018 roku na świecie było 548 miast, w których żyło przynajmniej milion mieszkańców. Do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 706 miast.

Najbardziej zaludnionym miastem w 2030 roku ma być stolica Indii – Dheli. Przewiduje się, że będzie w nim mieszkać ponad 38 milionów ludzi4 – to tyle, ile aktualnie żyje w całej Polsce. Dla porównania, Warszawa ma obecnie 1,7 miliona mieszkańców.

Co robić, żeby miasta były ekologiczne?

By osiągnąć ten cel, musimy działać na różnych obszarach. Powinniśmy zmieniać miejską infrastrukturę na bardziej przyjazną środowisku (np. zazieleniać ulice i place). Ogrzewanie budynków nie powinno powodować zbędnych emisji zanieczyszczeń, żeby nie generować smogu. Dobrym pomysłem są projekty rewitalizacyjne oraz zmiany związane z organizacją transportu (np. więcej ścieżek rowerowych). Wszystkie te działania powinny pomóc miastom w byciu bardziej zielonymi, a także poprawić jakość życia mieszkańców. A co konkretnie można zrobić?

  • Inwestycje w błękitno-zieloną infrastrukturę
  • Zrównoważony transport
  • Strefy ograniczonej emisji
  • Dużo drzew i dużo zieleni
  • Miasto bez smogu
  • Neutralność dla klimatu

Miasto-gąbka

to taka koncepcja, zgodnie z którą miasto, dzięki przepuszczalnym nawierzchniom i odpowiedniej infrastrukturze, pochłania (jak gąbka) wodę deszczową, która jest następnie naturalnie filtrowana przez glebę i przedostaje się do miejskich warstw wodonośnych.

Pozwala to na pobieranie wody z gruntu przez studnie miejskie lub podmiejskie. Może być potem łatwo uzdatniana i wykorzystywana do celów zaopatrzenia w wodę miejską albo do podlewania zieleni.

Miejskie projekty ekologiczne, które warto naśladować?

  • Przemiana autostrady w rzekę – w Seulu (Korea Południowa) władze miasta zdecydowały się zlikwidować śródmiejską autostradę i zastąpić ją rzeką z bulwarem spacerowym.
  • Park liniowy na estakadzie kolejowej – w Nowym Jorku na Manhattanie przekształcono ponad dwukilometrowy odcinek estakady kolejowej w park liniowy.
  • Największy parking rowerowy na świecie – w holenderskim Utrechcie, pod dworcem kolejowym, wybudowano podziemny parking, który jest w stanie pomieścić 12,5 tysiąca rowerów.
  • Powietrze z metra ogrzeje domy – w Londynie powietrze wentylacyjne z tuneli metra będzie służyło jako źródło ciepła jednego z osiedli.
  • Park zamiast ulicy – władze Wiednia postanowiły zerwać asfalt na jednej z ulic i przekształcić ją w park, żeby ograniczyć efekt miejskiej wyspy ciepła.

Pobierz pełną wersję materiału edukacyjnego