Zmys艂 w臋chu 馃憙

Zmys艂 w臋chu umo偶liwia odbieranie informacji o substancjach lotnych znajduj膮cych si臋 w powietrzu lub wodzie.

Cz艂owiek nale偶y do gatunk贸w mikrosmatycznych, co oznacza, 偶e w臋ch ma dla niego znikome znaczenie, w przeciwie艅stwie do zwierz膮t makrosmatycznych.

Graniczna wyczuwalno艣膰 zapach贸w przez inne zwierz臋ta w por贸wnaniu z cz艂owiekiem jest o rz臋dy wielko艣ci ni偶sza. Naukowcy badaj膮 zmys艂 w臋chu zwierz膮t i ludzi, por贸wnuj膮c ich skuteczno艣膰 w wykrywaniu zapach贸w.

Jednym z najpopularniejszych zwierz膮t o niezwykle rozwini臋tym zmy艣le w臋chu jest pies. Pies jest w stanie dok艂adnie rozr贸偶nia膰 zapachy, a specjalnie wytresowany mo偶e by膰 wykorzystywany np. w osmologii (b臋d膮cej jedn膮 z m艂odszych dziedzin kryminalistyki) do rozpoznawania os贸b na podstawie 艣lad贸w zapachowych.

Dodatkowo niezwyk艂y w臋ch psa mo偶e by膰 pomocny w wykrywaniu nawet najwcze艣niejszych stadi贸w raka, m.in. raka p艂uc, piersi czy jajnika. Jednak nie tylko pies jest przyjacielem cz艂owieka.

Zdecydowanie jest nim r贸wnie偶 wielkoszczur gambijski, kt贸rego mo偶na wyszkoli膰 do 艣ledzenia i znajdowania min przeciwpiechotnych. Ze wzgl臋du na czu艂y w臋ch wieloszczur wyczuwa zapach materia艂贸w wybuchowych, jest przy tym na tyle lekki, 偶e nie powoduje detonacji miny lecz wskazuje jej dok艂adn膮 lokalizacj臋.

wielkoszczur gambijski, kt贸rego mo偶na wyszkoli膰 do 艣ledzenia i znajdowania min przeciwpiechotnych.

Wieloszczury s膮 r贸wnie偶 tresowane do wykrywania zaka偶enia gru藕lic膮 u ludzi (w臋chowe wykrywanie pr膮tk贸w gru藕licy w pr贸bkach plwociny).

Wyszkolony gryzo艅 jest w stanie sprawdzi膰 40 pr贸bek w czasie ok. 7 minut. Nie tylko ssaki mog膮 by膰 naszymi w臋chowymi sprzymierze艅cami.