Tytuł: W LABORATORIUM MŁODEGO PRZYRODNIKA
Prowadzący: Dr Łukasz Chajec, Dr Paweł Kaczmarek
Kiedy? 24 sierpnia 2024
Czas: 9:00 – 14:00
Gdzie? Namiot Kopalni Wiedzy JSW przy siedzibie JSW Al. Jana Pawła II 4
Dla uczestników przewidujemy obiad
Zapisy tylko telefonicznie 32 756 43 39 ( w godz. 7:00-13.00)
Opis zajęć: Czy Twoje dziecko marzyło kiedyś o byciu naukowcem? Jeśli tak, to zapraszamy Twoje dziecko na zajęcia, na których pod czujnym okiem doświadczonego naukowca będzie można przeprowadzić eksperymenty biologiczne, biochemiczne, fizjologiczne i poczuć się jak prawdziwy naukowiec. Na zajęciach sprawdzimy: co się pieni, co wybucha, co paruje, a co zmienia kolory. Czasami jedna kropla wystarczy, aby rozpocząć reakcję, której zakończenie może zaskakiwać. Podczas doświadczeń fizjologicznych przysłowiowym królikiem doświadczalnym będziemy my sami, co pozwoli nam sprawdzić m.in. naszą wydolność fizyczną, pracę serca, czy odruchy nerwowe. Nieodłącznym elementem zajęć będą liczne zadania do wykonania przez uczestników spotkania, które pozwolą lepiej przyswoić zdobytą wiedzę.
Dr Łukasz Chajec: Pracownik Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz nauczyciel akademicki w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Doktorat z zakresu histologii i embriolgii zwierząt obronił na Uniwersytecie Śląskim. Ukończył studia podyplomowe z zakresu biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego, działającego w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ oraz Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików. Pasjonat nauczania dzieci. Członek Komitetu Naukowego Międzynarodowego Sympozjum Naukowego Neurodydaktyki. Współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Dzieci oraz Uniwersytetem Śląskim Maturzystów, prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu szeroko rozumianej biologii.
Dr Paweł Kaczmarek: biolog, naukowiec i nauczyciel akademicki, pracownik Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Autor licznych publikacji naukowych, kursów dydaktycznych oraz wystąpień na konferencjach krajowych i zagranicznych. Angażuje się w organizację różnorakich wydarzeń naukowo-dydaktycznych, jak np. Noc Biologów, czy Śląski Festiwal Nauki, a także konferencji naukowych. Jest specjalistą za zakresu biologii rozwoju gadów, cytologii i histologii zwierząt, od lat prowadzi liczne zajęcia dydaktyczne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w trakcie których uczniowie mają szanse zdobywać wiedzę w sposób doświadczalny i przede wszystkim niebanalny.