Ruch jak w ulu, czyli s艂贸w kilka o pszczelej rodzinie 馃悵

Powiedzenie to ma wiele wsp贸lnego z rzeczywisto艣ci膮, kiedy odnosimy si臋 do 偶ycia ka偶dego cz艂owieka, jednak偶e pszczo艂y zdecydowanie si臋 z tym stwierdzeniem nie zgadzaj膮. Pszczo艂y nale偶膮 do owad贸w spo艂ecznych, 偶yj膮cych w gromadach, zwanych rodzinami pszczelimi, w kt贸rych ka偶da pszczo艂a jest tak samo wa偶na i ka偶da spe艂nia okre艣lon膮 funkcj臋.

W sk艂ad rodziny pszczelej wchodzi pszczela kr贸lowa, czyli matka, robotnice oraz trutnie.

馃悵 Kr贸lowa jest tylko jedna i jej zadaniem jest wydawanie potomstwa. Wyra藕nie si臋 r贸偶ni wielko艣ci膮 od pozosta艂ych pszcz贸艂 i w ulu nie wykonuje 偶adnych prac, jednak偶e ze wzgl臋du na wydzielane liczne feromony jest w stanie regulowa膰 prac臋 ca艂ej rodziny pszczelej. Obficie karmiona mleczkiem, 偶yje od 4 do 5 lat i produkuje do 150 tysi臋cy jaj rocznie.

馃悵 Najliczniejsz膮 grup臋 w rodzinie pszczelej stanowi膮 robotnice, kt贸rych liczebno艣膰 waha si臋 od 12 do 60 tysi臋cy. Nie uczestnicz膮 one w rozrodzie, a ich zadaniem jest tylko praca i w zale偶no艣ci od niej, wyr贸偶nia si臋 kilka typ贸w robotnic. Wyr贸偶nia si臋 m.in. robotnice karmicielki, kt贸re karmi膮 i opiekuj膮 si臋 larwami, woszczarki, odpowiedzialne m.in. za budowanie nowych plastr贸w, stra偶niczki, kt贸re kontroluj膮 osobniki wchodz膮ce do ula, a tak偶e pszczo艂y porz膮dkowe oraz zbieraczki, kt贸rych zadaniem jest zbieranie m.in. nektaru oraz py艂ku.

馃悵 Ostatnimi przedstawicielami rodziny pszczelej s膮 trutnie. S膮 one niezb臋dne w rodzinie pszczelej jedynie w okresie rozmna偶ania. Kopuluj膮 one z kr贸low膮 matk膮 podczas lot贸w godowych, po czym s膮 wyp臋dzane z ula i od razu gin膮. Utrzymanie porz膮dku w tak skomplikowanej pod wzgl臋dem struktury rodzinie wymaga pewnej dyscypliny i dobrej komunikacji.聽

Aby to osi膮gn膮膰 pszczo艂y wykszta艂ci艂y doskona艂y system porozumiewania si臋, kt贸ry polega na dotykaniu si臋 czu艂kami, wysy艂aniu sygna艂贸w zapachowych, wykonywaniu skomplikowanych ta艅c贸w, a tak偶e wydawaniu odg艂os贸w przez robotnice.