Niebieski kolor oczu. Część VIII.

Niebieski kolor oczu. To drugi najczęstszy kolor oczu u ludzi na Świecie, chociaż średnio posiada go tylko około 8% osób.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim (UK) wykazały, że...

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim (UK) wykazały, że wszystkie obecnie żyjące osoby posiadające niebieski kolor oczu pochodzą od jednego wspólnego przodka, u którego spontanicznie rozwinęła się mutacja dająca taki kolor oczu. Mutacja ta rozprzestrzeniła się z tego przodka na cały świat w ciągu ostatnich 6-10 tysiącleci. Do badań wykorzystano materiał genetyczny należący do trzech pokoleń reprezentujących około 100 rodzin, których różni członkowie mieli niebieskie lub brązowe oczy (zarówno rodzice, jak i potomstwo).

Do badań wykorzystano materiał genetyczny należący do trzech pokoleń reprezentujących około 100 rodzin, których różni członkowie mieli niebieskie lub brązowe oczy (zarówno rodzice, jak i potomstwo).

Po zbadaniu ich DNA, ustalono, że mutacja wpływająca na allele odpowiedzialne za niebieski kolor oczu znana jest jako gen OCA2.

Z rozdziału o genetyce na lekcjach biologii w klasie ósmej można się dowiedzieć, że allele to różne wersje tego samego genu. Cechy dziedziczymy po obydwu rodzicach. A więc rodzice przekazują nam dwa zestawy chromosomów. W obydwu z nich znajdziemy te same geny, odpowiedzialne za te same cechy np. kolor włosów czy oczu. Przykładowo – w jednym chromosomie jest informacja o brązowych oczach, a w drugim o niebieskich, to właśnie różne wersje tego samego genu nazywamy allelami. Jak twierdzi profesor Hans Eiberg z Uniwersytetu Kopenhaskiego (…) Początkowo wszyscy mieliśmy brązowe oczy. Ale mutacja genetyczna wpływająca na gen OCA2 w naszych chromosomach stworzyła „przełącznik”, który dosłownie wyłączył zdolność wytwarzania brązowych oczu. (…)

Ustalono, że geny OCA2 kodują ścieżkę syntezy tzw. „białka P”

Ustalono, że geny OCA2 kodują ścieżkę syntezy tzw. „białka P”, biorącego udział w produkcji melaniny w organizmie – pigmentu, który nadaje kolor naszym włosom, skórze i tęczówkom oczu (tu eumelanina). Mutacja, odpowiedzialna za niebieskie oczy, nie wyłącza całkowicie produkcji pigmentu, a rozcieńcza pigmentację tęczówki brązem. Ustalono także, że jeśli gen OCA2 zostanie u kogoś całkiem wyłączony i zabraknie pigmentu, doprowadzi to do bielactwa, a oczy staną się czerwone od prześwitujących naczyniek. Osoby z niebieskimi oczami maja bardzo podobny genom, co potwierdza ich pochodzenie od wspólnego przodka. Mutacja, która skutkuje niebieskimi oczami, nie jest pozytywna, ani negatywna. Zwiększanie się ilości takich osób w społeczeństwie było spowodowane ich atrakcyjnością dla partnerów. Brązowe oczy czerpią swój kolor z eumelaniny, pigmentu podobnego do melaniny, barwiącego ludzką skórę.

Niebieskie oczy nie mają w sobie żadnego niebieskiego pigmentu lecz uzyskują swój kolor podobnie jak woda i niebo. Kolorowa część oka to tęczówka, która zawiera mięśnie i różne rodzaje komórek.

Ale niebieskie oczy nie mają w sobie żadnego niebieskiego pigmentu lecz uzyskują swój kolor podobnie jak woda i niebo. Kolorowa część oka to tęczówka, która zawiera mięśnie i różne rodzaje komórek. Tęczówka składa się z czterech warstw, gdzie skrajnie tylna (tzw. nabłonek pigmentowy) zawiera brązowy pigment. Komórki przednich warstw także zawierają pewne ilości pigmentu. Kombinacje różnej ilości pigmentu pozostałych warstw dają różne warianty kolorystyczne oczu u zwierząt i ludzi. Osoby z niebieskimi oczami nie mają w ogóle pigmentu w warstwie przedniej, co powoduje rozpraszanie i pochłanianie części dłuższych fal światła wchodzącego do oka. Dzięki temu w odbitym i powracającym z oka świetle jest więcej jego krótszych składowych, więc oczy wydają się wtedy niebieskie. W Europie odsetek ludzi o jasnych tęczówkach (niebieskich, szarych i zielonych) jest wysoki np. u Islandczyków sięga 90% populacji, a u rdzennych mieszkańców tropików kolor ten prawie nie występuje. © Andrzej Boczarowski

 

W Europie odsetek ludzi o jasnych tęczówkach (niebieskich, szarych i zielonych) jest wysoki np. u Islandczyków sięga 90% populacji, a u rdzennych mieszkańców tropików kolor ten prawie nie występuje.