Drużyna reprezentująca Jastrzębską Spółkę Węglową, zwyciężyła w Biegu Po Nowe Życie, jaki odbył się 14 maja w Wiśle. Była to już dwudziesta, jubileuszowa edycja tej największej w Polsce społecznej inicjatywy promującej idee transplantologii. W tym roku, na starcie zameldowało się 80 drużyn składających się z przedstawicieli polskiej medycyny transplantacyjnej, mediów, filmu i sportu by wraz z osobami po przeszczepach organów, wziąć udział w sztafetowym marszu nordic walking.
– Dziś aż trudno uwierzyć, że coś co miało być jednorazowym wydarzeniem, stało się ogólnopolskim eventem który zmienia świadomość ludzi, który poprzez sport promuje polska transplantologie i wiedzę na ten temat – oświadczył Arkadiusz Pilarz, pomysłodawca i organizator Biegu Po Nowe Życie. – Bardzo się cieszę, że kolejny raz jest z nami Jastrzębska Spółka Węglowa. To dla nas bardzo ważne, bo JSW jest z nami od drugiej edycji i na jej wsparcie i pomoc zawsze możemy liczyć. W tym roku powodów do dumy jest więcej, bo drużyna JSW nie miała sobie równych w naszych zmaganiach sportowych, a więc mamy wsparcie w mistrzowskim stylu – dodał Pilarz.
Zawody poprzedziła Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”, zwyczajowo organizowana w przededniu biegu w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. W jej trakcie uhonorowane zostały osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej. Na scenie pojawili się nagrodzeni w sześciu kategoriach. Tytułem „Osobowość Polskiej Transplantologii” nagrodzony został prof. Zbigniew Włodarczyk, wielki przyjaciel wszystkich osób po transplantacjach. Przemysław Saleta nagrodzony został w kategorii „Aktywni po transplantacji”, w kategorii „Media o transplantacji” docenione zostało wydawnictwo Motor- Presse Polska, a w kategorii „Aktywni po transplantacji” Ewa Żółtowska.
W kategorii „Rok w polskiej transplantacji” wyróżnione zostały wszystkie polskie ośrodki przeszczepiające serca, które w ubiegłym roku wykonały aż 200 transplantacji tego narządu.
–Wspierając Bieg, wpieramy idee i cele, które są nam w JSW bardzo bliskie – podkreślił Artur Wojtków, zastępca prezesa ds. Pracy i Polityki Społecznej JSW S.A. – Od lat w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu współpracujemy z ośrodkami medycznymi po to, aby nie tylko mieszkańcy regionu, ale przede wszystkim nasi pracownicy, mieli zagwarantowaną opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Z przyjemnością wręczyłem na ręce dra Szymona Pawlaka nagrodę dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które w ubiegłym roku przeszczepiło aż 81 serc – powiedział Artur Wojtków.
W Biegu Po Nowe Życie, Jastrzębską Spółkę Węglową reprezentowały trzy drużyny. W tym roku, do udziału w zawodach JSW zaprosiła młodych siatkarzy z Ukrainy, którzy w naszym kraju mogą trenować dzięki wsparciu i gościnności Klubu Sportowego Jastrzębski Węgiel. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni za okazana pomoc. To dla nas bardzo wiele znaczy. Udział w tym biegu, w barwach klubowych Jastrzębskiego Węgla, to dla nas duże wyróżnienie – powiedział Olexy Kovtoniuk, który reprezentował JSW w zwycięskiej drużynie. W sztafecie towarzyszyli mu popularny aktor, Rafał Mroczek oraz Rafał Kątny, któremu pięć lat temu przeszczepiono wątrobę – To dla mnie zaszczyt , że w takim doborowym towarzystwie mogę reprezentować tak dużą i ważna spółkę jaka jest JSW. Wsparcie ze strony tak znanych firm jak Jastrzębska Spółka Węglowa, ma olbrzymie znaczenie dla promowania idei transplantologii, której ja i tysiące innych zawdzięczamy nowe życie – podkreślił Rafał Kątny.