Elektromobilność

Elektromobilność to obszar gospodarki związany z rozwojem i wprowadzaniem do użytku pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.

Mogą to być samochody, ciężarówki, autobusy, tramwaje, trolejbusy, pociągi, a także motocykle, skutery, hulajnogi i rowery. Okazuje się jednak, że elektromobilność nie jest wynalazkiem współczesnym.

Historia

  • Pierwszy silnik elektryczny został skonstruowany w 1827 roku przez węgierskiego księdza Ányosa Jedlika, który rok później zamontował go jako
    napęd małego pojazdu1.
  • W 1879 roku Werner von Siemens zaprezentował pierwszy elektryczny pociąg pasażerski.
  • Pierwszy elektryczny tramwaj wyjechał na ulice w 1881 roku również dzięki pomysłowi Wernera von Siemensa2.
  • Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych firma Studebaker Automobile Company rozpoczęła seryjną produkcję i sprzedaż aut elektrycznych. Jednak w tamtych czasach równocześnie zaczęto produkować słynnego Forda Model T, który okazał się dużo tańszy.
  • Poza tramwajami i pociągami, na dość długo zapomniano o elektrycznych pojazdach. Aż do roku 1996, kiedy koncern General Motors pokazał światu model samochodu nazwany EV1. Nie dość, że był rewolucyjny jak na swoje czasy, to na dodatek prawie wszyscy chcieli go mieć. Ale po wyprodukowaniu nieco ponad tysiąca sztuk sprzedaż wstrzymano, a wszystkie egzemplarze zniszczono. Dlaczego? Spiskowa teoria dziejów mówi, że auto to zagrażało interesom krajów sprzedającym ropę naftową. Tak przynajmniej wynika z filmu dokumentalnego pt. „Kto zabił samochód elektryczny?”3.
  • Przez kolejne lata samochody elektryczne pojawiały się na różnych wystawach jako ciekawostki, jednak na początku XXI wieku elektromobilność powróciła
    na dobre.
  • Obecnie po świecie jeździ ponad 5 milionów elektrycznych aut osobowych4.

 

1 Massimo Guarnieri, Looking Back to Electric Cars, Proc. of the IEEE International History of Electrotechnology Conference HISTELCON 2012.
2 F. Wittendorfer, Werner von Siemens A dynamic, visionary entrepreneur, https://new.siemens.com/global/en/company/about/history/news/werner-von-siemens.html (dostęp: 7.10.2020 r.).
3 [b.a.], Samochód elektryczny, od którego wszystko się zaczęło, https://www.green-projects.pl/samochod-elektryczny-od-ktorego-wszystko-siezaczelo/ (dostęp: 7.10.2020 r.).
4 [b.a.], Electric car use by country, https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_car_use_by_country (dostęp: 7.10.2020 r.).

Czy wiesz, że od marca 2020 r. Tesla Model 3 jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w historii świata z ponad 500 000 dostarczonych egzemplarzy? Na drugim miejscu w tym rankingu plasuje się Nissan Leaf.

Co mogę dzisiaj zrobić dla mojego miasta?

Korzystaj z transportu publicznego – autobusów, tramwajów czy metra, wybieraj rower lub hulajnogę zamiast samochodu. Przyczynisz się do poprawy jakości powietrza i klimatu, nie emitując przy tym spalin i CO2.

Warto wykorzystywać komunikację zbiorową zasilaną prądem. Transport na duże odległości, i to w wygodnych warunkach, zapewni nam kolej.

Po mieście możemy poruszać się tramwajami. W niektórych miastach działa także metro oraz kursują trolejbusy. Coraz więcej polskich miejscowości ma także elektryczne autobusy. Im więcej elektromobilności w transporcie publicznym, tym lepiej dla nas i środowiska.

Dlaczego powinniśmy stawiać na elektromobilność?

Pojazdy elektryczne nie emitują trujących spalin ani dwutlenku węgla.

Są dużo cichsze niż pojazdy spalinowe, co ma znaczenie zwłaszcza w miastach.

Pojazdy elektryczne mogą nam pomóc w stabilizacji sieci energetycznej kraju, służąc jako tymczasowe magazyny energii.

Sprawność silnika elektrycznego to ponad 90%, podczas gdy silnik spalinowy pracuje ze sprawnością jedynie 30-40%5.

5 [b.a.], Jak działa samochód elektryczny? Skrzynia biegów w aucie elektrycznym – jest czy nie ma? [ODPOWIADAMY], https://elektrowoz.pl/porady/jak--dziala-samochod-elektryczny-skrzynia-biegow-w-aucie-elektrycznym-jest-czy-nie-ma-odpowiadamy/ (dostęp: 7.10.2020 r.).

Top 5 miast w Polsce z największą liczbą autobusów elektrycznych

43
Zielona Góra
36
Warszawa
27
Kraków
23
Jaworzno
21
Poznań

Pobierz pełną wersję materiału edukacyjnego