W powszechnym rozumieniu termin ten kojarzony jest głównie z różnorodnością gatunkową, lecz bioróżnorodność obejmuje także zróżnicowanie cech przedstawicieli tego samego gatunku.
Spójrzmy na ludzi – niektórzy są wysocy, inni niscy, część z nas ma oczy niebieskie, a wielu brązowe. Różnimy się kolorem skóry i włosów.
Za całą tę zmienność odpowiada zróżnicowanie na poziomie genetycznym (każdy z nas posiada swój unikatowy, niepodrabialny kod DNA, który odróżnia nas od innych). Z kolei poszczególne gatunki roślin, zwierząt, grzybów, mikroorganizmów tworzą unikatowe, różniące się od siebie ekosystemy. Mówimy wtedy o bioróżnorodności na poziomie ekosystemowym.
Źródłem różnorodności biologicznej jest… ewolucja!
Wszystkie organizmy żywe pochodzą od jednego, wspólnego przodka (sprzed ok 3,5-4 mld lat), a obserwowane zróżnicowanie form życia na wszystkich poziomach organizacji jest „zasługą” procesów ewolucyjnych.
Ciągłe powstawanie nowych gatunków (specjacja) i ich wymieranie to nieodzowne elementy nieustająco toczącej się historii życia na Ziemi.
Właściwie wiemy, że… nic nie wiemy! Nauczyliśmy się przeszczepiać organy i latać w kosmos, ale wciąż nie wiemy, ile dokładnie gatunków zamieszkuje naszą planetę. A w dodatku praktycznie każdego dnia ta liczba się zmienia!
Co w takim razie wiemy (lub podejrzewamy) o bioróżnorodności na świecie?
1C. Mora i inn., How Many Species Are There on Earth and in the Ocean?, Plos Biology 2011, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3160336/
(dostęp: 22.10.2020 r.).
2Ibid.
3Ibid.
4Z. Gao i inn., Molecular analysis of human forearm superficial skin bacterial biota, PNAS 2007, https://www.pnas.org/content/pnas/104/8/2927.full.pdf
(dostęp: 22.10.2020 r.).
Niestety, szeroko pojęta antropopresja (negatywne oddziaływanie działalności człowieka na środowisko) skutkuje wymieraniem kolejnych gatunków i szybkim zmniejszaniem się bioróżnorodności.
7WWF Living Planet Report 2014.
8[b.a.], World is ‘on notice’ as major UN report shows one million species face extinction, https://news.un.org/en/story/2019/05/1037941
(dostęp: 22.10.2020 r.).
9Sustainable Development Goals, UN Report: Nature’s Dangerous Decline ‘Unprecedented’; Species Extinction Rates ‘Accelerating’,
https://www.un.org/sustainabledevelopment/blog/2019/05/nature-decline-unprecedented-report/ (dostęp: 22.10.2020 r.).
10https://sdgs.un.org/goals/goal15 (dostęp: 22.10.2020 r.).
11Sustainable Development Goals, op. cyt.
Zatrzymanie utraty bioróżnorodności jest jednym z najważniejszych ekologicznych wyzwań XXI wieku. Jest to również jeden z 17 celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.