Poznaj JSW

JSW SA jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Surowiec ten jest wykorzystywany do produkcji koksu niezbędnego przy wytopie stali. Spółka produkuje także węgiel do celów energetycznych, który sprzedawany jest głównie do elektrowni i elektrociepłowni.

JSW SA prowadzi działalność na Górnym Śląsku. W jej skład wchodzi obecnie pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jastrzębie-Bzie, Knurów-Szczygłowice i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy oraz Zakład Wsparcia Produkcji.  Grupa Kapitałowa JSW jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Na koniec 2019 roku zatrudniała łącznie 30 629, w tym ponad 22 tysiące w samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

JSW angażuje się w życie lokalnych społeczności, w miejscowościach w których prowadzi działalność operacyjną. Pracownicy chętnie angażują się w wolontariat dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz czasem. Szczególnie bliskie są im potrzeby dzieci i młodzieży. Dlatego jednym z celów działalności społecznej spółki jest umożliwienie powszechnego dostępu do jak najlepszych materiałów edukacyjnych.

Edukujemy

Nacisk kładziony jest na wiedzę z zakresu ekologii, chemii, biologii oraz fizyki. Wszystko po to, aby zainteresować dzieci nauką, a nauczycielom i pedagogom zapewnić dostęp do ciekawych treści wykraczających poza standardowy program nauczania.

Tak powstały inicjatywy JSW Dzieciom oraz Kopalnia Wiedzy JSW, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem przedstawicieli i uczniów szkół, przedszkoli oraz instytucji edukacyjnych. JSW dofinansowuje także sprzęt rehabilitacyjny i medyczny niezbędny do leczenia najmłodszych dzieci. Dzięki pomocy JSW wiele szpitali, fundacji oraz klinik może sobie pozwolić na nowy sprzęt ratujący życie. Współpraca z najlepszymi uczelniami technicznymi w kraju: Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Śląską zaowocowała wznowieniem praktyk studenckich w zakładach JSW. Spółka podpisała porozumienie między innymi ze Starostwem Powiatowym w Gliwicach oraz Miastem Jastrzębie-Zdrój. To jasny sygnał dla młodzieży i studentów, że mogą wiązać swoją przyszłość zawodową z JSW jako firmą perspektywiczną. Dzięki pomocy JSW codziennie przez cały rok około 200 dzieci z najbiedniejszych rodzin ma zagwarantowany ciepły posiłek. Od 2011 roku przekazano uczniom ponad 15 tysięcy odblasków, które mają służyć poprawie widoczności dzieci na drogach. Jako mecenas sportu JSW angażuje się zarówno w sport amatorski, jak i profesjonalny. Jest sponsorem strategicznym drużyny siatkarskiej Jastrzębski Węgiel, klubu hokejowego JKH GKS Jastrzębie, drużyny piłkarek ręcznych MTS Żory oraz drużyny piłkarskiej GKS Jastrzębie.

Spółka objęła również patronat na podopiecznymi trzech domów dziecka: z Jastrzębia-Zdroju, Pszczyny i Cieszyna. Dzięki wsparciu ponad 120 dzieci z domów dziecka miało okazję uczestniczyć w wyjazdach edukacyjnych, piknikach naukowych oraz warsztatach i spotkaniach z pracownikami Grupy JSW.

Więcej przykładów naszych działań można znaleźć w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy JSW na lata 2017-2020.

Podejmowanie przez nas działania koordynuje Zespół Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.