Poznaj JSW

JSW SA jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Surowiec ten jest wykorzystywany do produkcji koksu niezbędnego przy wytopie stali. Spółka produkuje także węgiel do celów energetycznych, który sprzedawany jest głównie do elektrowni i elektrociepłowni.

JSW SA prowadzi działalność na Górnym Śląsku. W jej skład wchodzi obecnie pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jastrzębie-Bzie, Knurów-Szczygłowice i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy oraz Zakład Wsparcia Produkcji.  Grupa Kapitałowa JSW jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Na koniec 2019 roku zatrudniała łącznie 30 629, w tym ponad 22 tysiące w samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

JSW angażuje się w życie lokalnych społeczności, w miejscowościach w których prowadzi działalność operacyjną. Pracownicy chętnie angażują się w wolontariat dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz czasem. Szczególnie bliskie są im potrzeby dzieci i młodzieży. Dlatego jednym z celów działalności społecznej spółki jest umożliwienie powszechnego dostępu do jak najlepszych materiałów edukacyjnych.

Edukujemy

Nacisk kładziony jest na wiedzę z zakresu ekologii, chemii, biologii oraz fizyki. Wszystko po to, aby zainteresować dzieci nauką, a nauczycielom i pedagogom zapewnić dostęp do ciekawych treści wykraczających poza standardowy program nauczania.

Tak powstały inicjatywy JSW Dzieciom oraz Kopalnia Wiedzy JSW, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem przedstawicieli i uczniów szkół, przedszkoli oraz instytucji edukacyjnych. JSW dofinansowuje także sprzęt rehabilitacyjny i medyczny niezbędny do leczenia najmłodszych dzieci. Dzięki pomocy JSW wiele szpitali, fundacji oraz klinik może sobie pozwolić na nowy sprzęt ratujący życie. Współpraca z najlepszymi uczelniami technicznymi w kraju: Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Śląską zaowocowała wznowieniem praktyk studenckich w zakładach JSW. Spółka podpisała porozumienie między innymi ze Starostwem Powiatowym w Gliwicach oraz Miastem Jastrzębie-Zdrój. To jasny sygnał dla młodzieży i studentów, że mogą wiązać swoją przyszłość zawodową z JSW jako firmą perspektywiczną. Dzięki pomocy JSW codziennie przez cały rok około 200 dzieci z najbiedniejszych rodzin ma zagwarantowany ciepły posiłek. Od 2011 roku przekazano uczniom ponad 15 tysięcy odblasków, które mają służyć poprawie widoczności dzieci na drogach. Jako mecenas sportu JSW angażuje się zarówno w sport amatorski, jak i profesjonalny. Jest sponsorem strategicznym drużyny siatkarskiej Jastrzębski Węgiel, klubu hokejowego JKH GKS Jastrzębie, oraz drużyny piłkarskiej GKS Jastrzębie.

Spółka objęła również patronat na podopiecznymi trzech domów dziecka: z Jastrzębia-Zdroju, Pszczyny i Cieszyna. Dzięki wsparciu ponad 120 dzieci z domów dziecka miało okazję uczestniczyć w wyjazdach edukacyjnych, piknikach naukowych oraz warsztatach i spotkaniach z pracownikami Grupy JSW.

Więcej przykładów naszych działań można znaleźć w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy JSW na lata 2017-2020.

Podejmowanie przez nas działania koordynuje Zespół Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.